למה אנשים עם שמיעה מוזיקלית הם גם בעלי מוח מפותח?

שמיעה מוזיקלית

פה אוזן מוח שמיעה
פה אוזן מוח שמיעה

כאשר רוב האנשים מדברים על חוש השמיעה שלהם, הם מייחסים לאותו חוש המון תכונות הנעות בין מדהים >> לפחות מדהים, תלוי כמה בטחון עצמי יש להם. אבל מה הוא אותו חוש שמיעה, ואיך הוא משפיע על היכולות המוזיקליות שלנו?

למעט כבדי שמיעה, כולנו יכולים בקלות לקלוט שפות ולתרגם אותן, להאזין למוזיקה ולהיסחף עמה, לנתח תבניות מלודיות ולחזור עליהן, שנים של אבולוציה דאגו לכך.

אך ישנם אנשים ששומעים הרבה יותר טוב, הם מסוגלים לזהות צלילים (ואף תווים לאחר אימון מסוים) משמיעה בלבד, הם מסוגלים לזהות תבניות מלודיות ולתרגם אותם למוזיקה, והם אף מסוגלים לחקות את אותם צלילים משמיעה בלבד.

כולנו בעלי שמיעה מוזיקלית ברמה מסוימת, וניתן לשפר אותה לאחר אימון של מעגל האוזן, המוח, והפה.

מהו המעגל הזה ואיך הוא קשור לשמיעה מוזיקלית?

אם אתם מזהים זיוף, זה מעיד על שמיעה טובה, שמיעה טובה היא בעצם היכולת של המוח שלכם לזהות ולתרגם תבניות ביעילות, ניתן לחזק את היכולת של המוח לזהות תבניות ביעילות בעזרת אימון, ולאחר אימון זה ושיפור היכולות הקוליות (אימון מיתרי הקול), ניתן להוציא את הצליל הרצוי.

לשם כך קיימות מספר טכניקות, מתוכם אפשר לבחור את אהובה עליכם, חלקן ישנות יותר, בדרך כלל פרקטיקות מתקופות עתיקות הנעזרות ביכולת הגופנית המובנית שלנו, וחלקן מודרניות יותר, והן עובדות עם כלים חכמים אשר נמצאים ברשותנו כיום, נשמח להסביר לכם עוד.

למה צריך לדבוק בטכניקות שמיעה מוזיקלית לאורך זמן?

כל אחד מאתנו היה רוצה להיוולד עם יכולת שמיעה מוזיקלית מצוינת, אך לא כולנו נולדים שווים. מי שמשקיע בטכניקות אימון מתאימות ויעילות, משתפר לאורך זמן, ללא קשר ליכולות הראשוניות שלו. התענוג וההנאה באים עם הזמן, במיוחד מרגישים זאת כאשר אנחנו חווים את השיפור לאורך זמן ונהנים מהמטרה שהצבנו לעצמנו (כמו שאתם בוודאי יודעים, גם הזמרים הטובים ביותר עבדו קשה מאוד בשביל להגיע לפסגה).

ברגע שהצלחתם "לכוון את האוזן שלכם" ביעילות, הגעתם למקום שבעצם עזרתם למוח לפענח את התבניות המדויקות של כל צליל וצליל במדויק, וכל מה שנשאר זה לאפשר למיתרי הקול שלכם ללמוד איך להפיק את הצליל הנכון.

אחת מהטכניקות הנפוצות לפיתוח שמיעה דורשת שימוש בטיונר דיגיטלי, כל מה שאתם צריכים לעשות בשביל להשתמש בשיטה זה לבחור אפליקציה מתוך מאות אפליקציות הטיונר הקיימות בשוק. לאחר שהורדתם את האפליקציה, החלו לשיר וראו איזו השפעה יש לזה על הטיונר…

כאשר אתם רואים על גבי הצג של הטיונר תנועה, המוח שלכם מבין את מה שהאוזן שלכם שומעת, אפקט שיאפשר למוח שלכם לחבר בין חוש הראייה והשמיעה ביעילות לאחר אימון, זאת שיטה נפוצה מאוד שמשתמשים בה כיום כמעט כולם.

למה זה עובד? הטיונר מאפשר לנו לתפוס את השגיאות שנעשות בזמן התרגול ולתקן אותם מידית. כאשר המוח שלנו מתקן תבניות שלא עובדות כראוי, הוא בעצם יוצר רשתות חדשות של נוירונים התומכות ביצירה של יכולת חדשה, ומפתחות המוח שלנו בכיוונים חדשים.

ישנו אפילו מחקר שנערך בנושא ומסקנותיו הן שבעלי שמיעה מוזיקלית הם חכמים יותר בגלל אותן יכולות הנלוות לפיתוח המוחי הכרוך בשמיעה מוזיקלית, שמיעה המאפשרות חיבור צלילים שנשמעים קסומים לאנשים שאינם מוזיקאים, צלילים שמגיעים בזמן הנכון בשביל לרגש אותנו.

בהצלחה בתרגול. שטפו אתנו את הטכניקה המועדפת עליכם.

 

אודות המחבר

השארת תגובה